ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

The cost price of 20 articles is the same as the selling price of x articles. If the profit is 25%, then the value of x is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Let C.P. of each article be Re. 1 C.P. of x articles = Rs. x
S.P. of x articles = Rs. 20
Profit = Rs. (20 - x)
$$\eqalign{ & \therefore {\frac{{20 - x}}{x} \times 100 = 25} \cr & \Rightarrow 2000 - 100x = 25x \cr & 125x = 2000 \cr & \Rightarrow x = 16 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

11 Comments
Mubashir Butt
Mubashir Butt 4 years ago
cost price of 20 articles = sale price of X

profit on sale of X = 25%

assume cost price of 1 article is = 100

cost price of 20 articles = 20*100 = 2000

cost price of 20 article = sale price of X

sale price of X = 2000

Sale price of 1 article with % = 100+25%=125

value of X = cost price of 20 articles / sale price of 1 article with %

value of X = 2000/125 = 16
Sworup Kc
Sworup Kc 5 years ago
20cp = spx
1cp = spx/20
sp= cp + profit% of cp
sp= spx/20 + spx/80
sp= 5spx/80
80sp = 5spx
x=16
Monika Agrawal
Monika Agrawal 5 years ago
B
Jha Priya
Jha Priya 6 years ago
Atq ,20cp=xsp
CP/sp= X/20
P%=25 i.e 1/4 sp=5u &CP = 4u
Therefore 5u=20
1u=4
4u=16 therefore X=16
Kash Fama
Kash Fama 6 years ago
Please solve this one for me
If the cost price of 20 apples is the same as the selling price of 25 apples. Find the profit or loss percent.
Venkata Chenna
Venkata Chenna 7 years ago
125%=20
100%=? =16
Mintung Morang
Mintung Morang 7 years ago
Plz note****
It should be article in place of apple
Mintung Morang
Mintung Morang 7 years ago
Let the CP of one apple be Rs 100
.
. . CP of 20 apples= rs(100×20)=rs 2000

SP of one apple= rs 100+25=rs 125(25% profit)
SP of x apples=125x

Now, acc to question,
125x=2000
x=2000÷125=16
Niveditha Jayakumar
Niveditha Jayakumar 8 years ago
I did not understand how SP of X articles is ₹20
Nvjddurrg Jgyureey
Nvjddurrg Jgyureey 8 years ago
X-20= X of 25/100
=16
Shravani Rathod
Shravani Rathod 9 years ago
The cost price of 20 articles is the same as the selling price of x articles. If the loss is 25%, then the value of x is:
Please reply fast