ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

The marked price of a radio is 20% more than its cost price. If a discount of 10% is given on the marked price, the gain per cent is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
Let CP = 100
Then, MP = 100 + 20% of 100 = 120
Now, SP = 120 - 10% of 120 = 108
Gain = 108 - 100 = 8
%Gain = $$\frac{{8 \times 100}}{{100}}$$  = 8%

Short-cut
100(CP) == 20%(up) ⇒ 120(MP) == 10%(disc.) ⇒ 108
% gain = 8%
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

3 Comments
Kumar Shaantini
Kumar Shaantini 8 years ago
VERY GOOD EXPLANATION .
Akash Shing
Akash Shing 8 years ago
120*90/100 = 108
108-100 = 8%
Haritha Devika
Haritha Devika 9 years ago
let cp=100
sp=100+%P/100 of cp
=100+20/100*100=120
10%of 120 so,
90/100*120=108
p%=108-100/100=8%