?
The marked price of an item is twice the cost price, discount 20% of market price and profit is 10% of selling price. Find profit percentage to cost
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Given,
MP = Rs. 200
Discount = 20%
Profit = Rs. 16
SP = 200 - 20% of 200 = 200 - 40 = Rs. 160
CP = SP - profit = 160 - 16 = Rs.144
% profit = $$\frac{{16 \times 100}}{{144}} = 11.11\% = \frac{{100}}{9}\% $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginMP : SP = 5 : 4 or 200 : 160 (Making MP same )
Profit = 160*(1/10) = 16
Orginal CP = ( 160 - 16 ) = 144
Profit% = (16*100)/144 = (100/9)%