?
The marked price of an item is twice the cost price. For a gain of 15%, the discount should be:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Let CP = Rs. 100
MP = Rs. 200
Gain = 15%
SP = 100 + 15% of 100 = Rs. 115
Discount = 200 - 115 = 85
% Discount = $$\frac{{85 \times 100}}{{200}}$$ = 42.5%
MP = Rs. 200
Gain = 15%
SP = 100 + 15% of 100 = Rs. 115
Discount = 200 - 115 = 85
% Discount = $$\frac{{85 \times 100}}{{200}}$$ = 42.5%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login