?
The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& {\text{Let}}\,{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}\,{\text{be}}\,Rs.\,x \cr
& {\text{Then}},\,\frac{{1920 - x}}{x} \times 100 = \frac{{x - 1280}}{x} \times 100 \cr
& \Rightarrow 1920 - x = x - 1280 \cr
& \Rightarrow 2x = 3200 \cr
& \Rightarrow x = 1600 \cr
& \therefore {\text{Required}}\,{\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}}\, = 125\% \,{\text{of}}\,Rs.\,1600 \cr
& = Rs.\,\left( {\frac{{125}}{{100}} \times 1600} \right) = Rs.\,2000 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login