?
The perimeter of a triangle is 40 cm and its area is 60 cm2. If the largest side measures 17 cm, then the length (in cm) of the smallest side of the triangle is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let sides of triangle are, a, b and c respectively
∴ largest side given = 17 cm
= Perimeter = a + b + c
= 40 cm (given)
Area = 60 cm2 (given)
In such questions take the help of triplets which form right angle triangle

So, here we have a side 17 cm
⇒ by triplet we get sides 8 and 15
⇒ check the sides
Perimeter = 8 + 15 + 17 = 40
Area = $$\frac{1}{2}$$ × 8 × 15 ⇒ 60
Hence sides are 15, 8
Smaller side = 8 cm
∴ largest side given = 17 cm
= Perimeter = a + b + c
= 40 cm (given)
Area = 60 cm2 (given)
In such questions take the help of triplets which form right angle triangle

So, here we have a side 17 cm
⇒ by triplet we get sides 8 and 15
⇒ check the sides
Perimeter = 8 + 15 + 17 = 40
Area = $$\frac{1}{2}$$ × 8 × 15 ⇒ 60
Hence sides are 15, 8
Smaller side = 8 cm
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login