?
The selling price of an article after giving two successive discounts of 10% and 5% on the marked price is Rs. 171. What is the marked price?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Equivalent Discount,
=(A + B) - $$ {\frac{{{\text{AB}}}}{{100}}} $$
= (10 + 5) - $$ {\frac{{10 \times 5}}{{100}}} $$
= 14.5%
Let MP = X
Now,
X - 14.5% of X = 171(Selling Price)
0.855X = 171
X = 200
Hence, MP = Rs. 200
Going through options,
200(MP) == 10%(disc.) ⇒ 180 == 5%(disc.) ⇒ 171(CP)
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginX=200
X = 200
-10-5+(10*5)/100 = - 14.5% (-ve means dis.)
ATQ, 85.5% ≡ 171
Then, 100% ≡ (171*100)/85.5 = 200
Solved by : Md. Helal Uddin
-10-5-(10*5)/100 = - 14.5% (-ve means dis.)
ATQ, 85.5% ≡ 171
Then, 100% ≡ (171*100)/85.5 = 200
Solved by : Md. Helal Uddin
ans dis