?
The selling prices of articles A and B are the same. A is sold at a profit of 28 percent and B is sold at a loss of 24 percent. If the total selling price of the both articles is Rs. 48640, then what is the cost price of A and B, respectively?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
2 SP = 48640
SP = 24320
28% profit on A
$$\frac{{128{\text{A}}}}{{100}} = 24320$$
A = 190 × 100 = 19000
24% loss on B
$$\frac{{76{\text{B}}}}{{100}} = 24320$$
B = 320 × 100 = 32000
SP = 24320
28% profit on A
$$\frac{{128{\text{A}}}}{{100}} = 24320$$
A = 190 × 100 = 19000
24% loss on B
$$\frac{{76{\text{B}}}}{{100}} = 24320$$
B = 320 × 100 = 32000
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login