ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

The time taken by a train 180 m long, travelling at 42 kmph, in passing a person walking in the same direction at 6 kmph, will be

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Speed of train relative to man
= (42 - 6) kmph = 36 kmph
= $$\left( {36 \times \frac{5}{{18}}} \right)$$  m/sec
= 10 m/sec
∴ Time taken to pass the man
= $$\frac{{180}}{{10}}$$ sec
= 18 sec
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.