?
Two article are sold for Rs. 5,104 each. On one, the seller gains 16% and on the other, he loses 12%. What is his overall gain percent, nearest to two decimal places?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
\[\begin{array}{*{20}{c}}
{}&{ + 16\% }&{ - 12\% } \\
{}&{\text{I}}&{{\text{II}}} \\
{{\text{Cost Price}}}&{{{25}_{ \times 22}}}&{{{25}_{ \times 29}}} \\
{{\text{Profit/Loss}}}&{{4_{ \times 22}}}&{ - {3_{ \times 29}}} \\
{{\text{Sale Price}}}&{{{29}_{ \times 22}}}&{{{22}_{ \times 29}}}
\end{array}\]
Cost Price = 25(29 + 22) = 25 × 51
Profit/Loss = 88 - 87 = +1
Profit % $$ = \frac{1}{{25 \times 51}} \times 100 = 0.08\% $$
Cost Price = 25(29 + 22) = 25 × 51
Profit/Loss = 88 - 87 = +1
Profit % $$ = \frac{1}{{25 \times 51}} \times 100 = 0.08\% $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login