?
Two equal maximum sized circular plates are cut off from a circular paper sheet of circumference 352 cm. Then the circumference of each circular plate is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A

Circumference of paper sheet = 352
$$\eqalign{ & 2\pi R = 352 \cr & R = \frac{{352}}{{2\pi }} = \frac{{352 \times 7}}{{2 \times 22}} = 56{\text{ cm}} \cr & r = \frac{R}{2} = \frac{{56}}{2} = 28{\text{ cm}} \cr} $$
∴ Circumference of circular plate
$$\eqalign{ & = 2\pi r \cr & = 2 \times \frac{{22}}{7} \times 28 \cr & = 176{\text{ cm}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login