ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

Two trains are running in opposite directions with the same speed. If the length of each train is 120 meters and they cross each other in 12 seconds, then the speed of each train (in km/hr) is?

Answer & Solution
Correct Answer: Option D
Let the speed of each train be x m/sec.
Then, relative speed of the two trains = 2x m/sec
So, 2x = $$\frac{{120 + 120}}{{12}}$$
⇒ 2x = 20
⇒ x = 10
∴ Speed of each train = 10 m/sec
= $$\left( {10 \times \frac{{18}}{5}} \right)$$  km/hr
= 36 km/hr
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.