?
Two trains are running in opposite directions with the same speed. If the length of each train is 120 metres and they cross each other in 12 seconds, then the speed of each train (in km/hr) is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{Let}}\,{\text{the}}\,{\text{speed}}\,{\text{of}}\,{\text{each}}\,{\text{train}}\,{\text{be}}\,x\,{\text{m/sec}}. \cr
& {\text{Then,}}\,{\text{relative}}\,{\text{speed}}\,{\text{of}}\,{\text{the}}\,{\text{two}}\,{\text{trains}} = 2x\,{\text{m/sec}} \cr
& {\text{So}},\,2x = \frac{{ {120 + 120} }}{{12}} \cr
& \Rightarrow 2x = 20 \cr
& \Rightarrow x = 10 \cr
& \therefore {\text{Speed}}\,{\text{of}}\,{\text{each}}\,{\text{train}} = 10\,{\text{m/sec}} \cr
& = {10 \times \frac{{18}}{5}} \,{\text{km/hr}} \cr
& = 36\,{\text{km/hr}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login