ExamVeda
Login
Home
Problems on Trains
?

Two trains start at the same time for two station A and B toward B and A respectively. If the distance between A and B is 220 km and their speeds are 50 km/hr and 60 km/hr respectively then after how much time will they meet each other?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
$$\eqalign{ & {\text{Relative speed}} \cr & {\text{ = 60 + 50}} \cr & {\text{ = 110 km/h}} \cr & {\text{Time taken}} \cr & {\text{ = }}\frac{{220}}{{110}} \cr & {\text{ = 2 hr}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.