?
Vishal donates blood thrice in 2 years-each time 350 ml. How many litres of blood will he donate in 6 years ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Quantity of blood donated in 2 years
= (350 × 3) ml
= 1050 ml
= 1.05 litres
∴ Quantity of blood donated in 6 years
$$ = \left( {\frac{{1.05}}{2} \times 6} \right)$$
= 3.15 litres
= (350 × 3) ml
= 1050 ml
= 1.05 litres
∴ Quantity of blood donated in 6 years
$$ = \left( {\frac{{1.05}}{2} \times 6} \right)$$
= 3.15 litres
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login