?
When a plot is sold for Rs. 18,700, the owner loses 15%. At what price must that plot be sold in order to gain 15%?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& 85:18700 = 115:x \cr
& \Rightarrow x = {\frac{{18700 \times 115}}{{85}}} = 25300 \cr
& {\text{Hence,}}\,{\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}} = Rs.\,25300 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login85% ≡ 18700
115% ≡ 18700*115/85 = 25300
Solved by : MD.Helal Uddin
x-15%x = 18700
x(1-15/100) = 18700
85x = 18700
x = 22000
15%x=22000*15/100 = 3300
22000+3300 = 25300.
Just tried it out..The solution provided is more simple.I just got a little confused.
Cheers and have a nice day.