?
With a 5% discount on the cost of sugar a buyer could purchase 2 kg more sugar for Rs. 608. Selling Price of Sugar is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& {\text{Let Initial Price of sugar was }}X. \cr
& {\text{After Discount of }}5\% , \cr
& {\text{the price of the sugar become}}, \cr
& = X - 5\% \,of\,X \cr
& = X - {\frac{{5X}}{{100}}} \cr
& = \frac{{ {100X - 5X} }}{{100}} \cr
& = \frac{{95X}}{{100}} \cr
& {\text{Amount of sugar now,}} \cr
& {\text{Buyer gets in }}Rs.608, \cr
& = \frac{{608}}{{ {\frac{{95X}}{{100}}} }} \cr
& = \frac{{ {608 \times 100} }}{{95}} \cr
& {\text{Amount of sugar he gets - }} \cr
& {\text{before the discount,}} \cr
& = \frac{{608}}{X} \cr
& {\text{Now,}}\,{\text{According}}\,{\text{to}}\,{\text{question}}, \cr
& \frac{{608}}{{ {\frac{{95X}}{{100}}} }} - \frac{{608}}{x} = 2 \cr
& {\text{On}}\,{\text{Solving}} \cr
& X = Rs.\,16 \cr
& {\text{After discount price become}} \cr
& = 16 - 5\% \,of\,16 \cr
& = Rs.\,15.20 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Loginso, in 100%, purchased sugar is 40 kg.
so the selling price of sugar= 608÷40
= 15.2 (ans.)
= 30.4
=15.20