?
40% of the employees in a factory are workers. All the remaining employees are executives. The annual income of each worker is Rs. 390. The annual income of each executive is Rs. 420. What is the average annual income of all the employees in the factory together?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let X be the number of employees.
We are given that 40% of the employees are workers.
Now, 40% of X is $$\frac{{40}}{{100}}$$ × X = 0.4X
Hence, the number of workers is $$\frac{{2{\text{X}}}}{5}$$
All the remaining employees are executives,
so the number of executives equals,
(The number of Employees) $$ - $$ (The number of Workers)
= X $$ - $$ $$\frac{{2{\text{X}}}}{5}$$
= $$\frac{{3{\text{X}}}}{5}$$
The annual income of each worker is Rs. 390.
Hence, the total annual income of all workers together is
= $$\frac{{2{\text{X}}}}{5}$$ × 390 = 156X
Also, the annual income of each executive is Rs.420.
Hence, the total income {of all the executives together is,
= $$\frac{{3{\text{X}}}}{5}$$ × 420 = 252X
Hence, the total income of the employees is,
= 156X + 252X = 408X
The average income of all the employees together = 408
We are given that 40% of the employees are workers.
Now, 40% of X is $$\frac{{40}}{{100}}$$ × X = 0.4X
Hence, the number of workers is $$\frac{{2{\text{X}}}}{5}$$
All the remaining employees are executives,
so the number of executives equals,
(The number of Employees) $$ - $$ (The number of Workers)
= X $$ - $$ $$\frac{{2{\text{X}}}}{5}$$
= $$\frac{{3{\text{X}}}}{5}$$
The annual income of each worker is Rs. 390.
Hence, the total annual income of all workers together is
= $$\frac{{2{\text{X}}}}{5}$$ × 390 = 156X
Also, the annual income of each executive is Rs.420.
Hence, the total income {of all the executives together is,
= $$\frac{{3{\text{X}}}}{5}$$ × 420 = 252X
Hence, the total income of the employees is,
= 156X + 252X = 408X
The average income of all the employees together = 408
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginSuppose total employee-1000
Worker average -390
Executive avg -420
Avg annual income of all the employees= (390*40+420*60)/100=408
From 100 40% annual income is 390
So 100-40= 60 %
Then 60% annual income is 420 then
60/100×420 +40/100×390= 408 therefore the correct Answer is C .408