?
6 pipes, working 10 hours a day, can empty a cistern in 3 days. How many hours a day must 9 pipes work to empty the cistern in one day?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
6 × 10 × 3 = 9 × x × 1
x = 20 Answer
x = 20 Answer
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login