ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Interest
Interest
?

A man had 1000 hens at the beginning of year 2001 and the number of hens each year increases by 10% by giving birth. At the end of each year we double the no. of hens by purchasing the same no. of hens as there is the no. of hens with us at the time. What is the no. of hens at the beginning of 2004?

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
1000 == 10%↑ ⇒ 1100 == Double ⇒ 2200 == 10%↑ ⇒ 2420 == Double ⇒ 4840 == 10%↑ ⇒ 5324 == Double ⇒ 10648
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.