ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Interest
Interest
?

A milkman sells cow milk at the rate of Rs. 55 litre including a profit 12 per cent. He also sells buffalo milk at the rate of Rs. 36 per litre including a profit of 20%. How much profit will he earn in five days if he sells 8 litres of cow milk and 10 litres of buffalo milk per day?

Answer & Solution
Correct Answer: Option E
$$\eqalign{ & {\text{Total}}\,{\text{cow}}\,{\text{milksold}}\,{\text{in}}\,{\text{five}}\,{\text{days}} \cr & = 5 \times 8 = 40\,{\text{litres}} \cr & {\text{Total}}\,{\text{buffalo}}\,{\text{milk}}\,{\text{sold}}\,{\text{in}}\,{\text{five}}\,{\text{days}} \cr & = 5 \times 10 = 50\,{\text{litres}} \cr & {\text{Hence}}, \cr & {\text{SP}}\,{\text{of}}\,{\text{40}}\,{\text{litres}}\,{\text{cow}}\,{\text{milk}} \cr & = 40 \times 55 = Rs.\,2200 \cr & {\text{Hence}}, \cr & {\text{Profit}}\,{\text{on}}\,{\text{cow}}\,{\text{milk}} \cr & = \frac{{ {2200 \times 12} }}{{112}} = Rs.\,235.71 \cr & {\text{Profit}}\,{\text{on}}\,{\text{buffalo}}\,{\text{milk}} \cr & = \frac{{ {50 \times 36 \times 20} }}{{120}} = Rs.\,300 \cr & {\text{Thus}}, \cr & {\text{Total}}\,{\text{Profit}} \cr & = 235.71 + 300 = Rs.\,535.71 \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

4 Comments
Asib Islam
Asib Islam 5 years ago
Total SP of cow milk= 55×5×8=2200
Let, CP be x
112% of x = 2200
x=1964.29
Profit from cow milk=2200-1964.29=235.71
Total SP of buffalo milk=36×5×10=1800
Let, CP be y
120% of y = 1800
y=1500
Profit from buffalo milk= 1800-1500=300
Total profit= 235.71+300=535.71
Dadi Divya
Dadi Divya 6 years ago
P=SP-CP = 2200-CP
SP=CP(1+12/100)
=CP(112/100)
CP=SP(100/112)
P=2200-(2200*100/112)=2200*(12/112)
Madhu Pennem
Madhu Pennem 8 years ago
Please explain
Srikanth
Srikanth 11 years ago
sir can u exaplain how does the (2200*12)/112 in thsi secession how does we get 112 in denominator