ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability True Discount
True Discount
?

A retailer purchases a grinder at a discount of 15% of the whole seller and sales it for Rs. 1955 at a profit of 15%. The amount of discount received by the retailer from the whole seller was = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Selling price of grinder = Rs. 1955
$$\eqalign{ & {\text{Cost price of grinder}} \cr & {\text{= 1955}} \times \frac{{100}}{{115}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 1700}} \cr & {\text{Marked price of grinder}} \cr & {\text{= 1700}} \times \frac{{100}}{{85}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 2000}} \cr & {\text{Discount by the retailer }} \cr & {\text{= 2000}} \times \frac{{15}}{{100}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 300}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.