?
An article is listed at Rs. 8,500 and the discount offered is 12%. What additional discount (percent) must be given to bring the selling price to Rs. 6,358?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& {\text{Let the discount}} = x\% \cr
& a = \left( {100 - x} \right) \cr
& 8500 \times \frac{{88}}{{100}} \times \frac{a}{{100}} = 6358 \cr
& a = 85 \cr
& 85 = 100 - x \cr
& x = 15\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login