ExamVeda
Login
Home
Chemical Reaction Engineering
?

For an isothermal second order aqueous phase reaction, A → B, the ratio of the time required for 90% conversion to the time required for 45% conversion is

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

3 Comments
Chintan Bhalerao
Chintan Bhalerao 5 years ago
Here, for 2nd order reaction we have a equation:
(-rA) = -dCA/dt = KCA^2
Solving the equation we will get (1/CA - 1/CA0) = Kt
Now we have to solve for 90% conversion so we have CA = 0.1 (as 90% is consumed) and assume CA0 = 1
Similarly for 45% conversion we have CA = 0.55 and CA0 = 1
for 90% conversion we will get Kt1 = 9 and for 45% conversion we will get Kt2 = 0.82
Now just divide kt1/kt2, so we will get t1/t2 = 11
I hope you got the solution
Jayashree Mondal
Jayashree Mondal 7 years ago
Can I have the calculation please?
THARANI K
THARANI K 7 years ago
can I know how to calculate this please