?
If a dining table with marked price Rs. 6,000 was sold to a customer for Rs. 5,520, then the rate of discount allowed on the marked price of the table is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Marked price = Rs. 6000
Selling price = Rs. 5520
Discount = 6000 - 5520 = Rs. 480
Discount % = $$\frac{{480}}{{6000}}$$ × 100 = 8%
Selling price = Rs. 5520
Discount = 6000 - 5520 = Rs. 480
Discount % = $$\frac{{480}}{{6000}}$$ × 100 = 8%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login