?
In a school with 600 students, the average age of the boys is 12 years and that of the girls is 11 years. If the average of the school is 11 years 9 months, then the average the number of girls in the school is :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Let the number of girls be x
Then, number of boys = (600 - x)
Then,
$$\left( {11\frac{3}{4} \times 600} \right)$$ = 11x + 12 (600 - x)
⇔ x = 7200 - 7050
⇔ x = 150
Then, number of boys = (600 - x)
Then,
$$\left( {11\frac{3}{4} \times 600} \right)$$ = 11x + 12 (600 - x)
⇔ x = 7200 - 7050
⇔ x = 150
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login