?
In July, if 40% of the Gross revenue of the magazine was collected from advertisement, what was the amount of Gross revenue collected from advertisement in that particular month ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Gross revenue of July collected from advertisement
= 362000 + 28000 + 40000
= 390000 + 40000
= 430000
Gross revenue collected from advertisement
= 430000 × $$\frac{40}{100} $$
= 4300 × 40
= Rs. 172000
= 362000 + 28000 + 40000
= 390000 + 40000
= 430000
Gross revenue collected from advertisement
= 430000 × $$\frac{40}{100} $$
= 4300 × 40
= Rs. 172000
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login