?
In March, if Net revenue of the magazine was 85% of its Gross revenue, what was the amount allocated for discount and others ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
In march,
Net revenue
= 360000 × $$\frac{85}{100}$$
= 306000
∴ Amount allocated for discount and others
= 360000 - 306000 - 31200
= 54000 - 31200
= Rs. 22800
Net revenue
= 360000 × $$\frac{85}{100}$$
= 306000
∴ Amount allocated for discount and others
= 360000 - 306000 - 31200
= 54000 - 31200
= Rs. 22800
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login