21
If sales volume variance is $8500 and static budget amount is $2000, then flexible budget amount would be
Answer & Solution
Answer: Option
A
Solution:
Flexible budget amount = Sales volume variance - Static budget amount
= $8500 - $2000 = $6,500.
= $8500 - $2000 = $6,500.