71
If an actual result is $250000 and static budget amount is $150000, then static budget variance for operating income will be
Answer & Solution
Answer: Option
C
Solution:
Static budget amount = Actual result - Static budget variance
= $250000 - $150000 = $100,000.
= $250000 - $150000 = $100,000.