?
Rakesh yadav buys an article with a discount of 25% on its marked price. He makes a profit of 10% by selling it at Rs. 660. The marked price of the article was ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Selling price of an article = Rs. 660
$$\eqalign{ & {\text{Cost price of an article}} \cr & = 660 \times \frac{{100}}{{110}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 600}} \cr & {\text{Marked price of an article}} \cr & = 600 \times \frac{{100}}{{75}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 800}} \cr} $$
$$\eqalign{ & {\text{Cost price of an article}} \cr & = 660 \times \frac{{100}}{{110}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 600}} \cr & {\text{Marked price of an article}} \cr & = 600 \times \frac{{100}}{{75}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 800}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login