ExamVeda
Login
Home
Chemical Reaction Engineering
?

A CSTR is to be designed in which an exothermic liquid phase first order reaction of the type, A → R, is taking place. The reactor is to be provided with a jacket in which coolant is flowing. Following data is given: CA0= 5 kmole/m3; XA = 0.5; Feed temperature = reactor temperature = 40°C. Rate constant at 40°C = 1 min-1; (ΔH) = -40 kJ/mole; ρ = 1000 kg/m3 CP = 4 J/gm.°C; q = 10-3 m3/min (ρ and CP are same for the reactant and product streams). The amount of heat to be removed is

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Poornima Yernagula
Poornima Yernagula 6 years ago
where is the full length question plzz provide the explanations it will be very helpful to us