?
The average age of a cricket team of 11 players is the same as it was 3 years back because 3 of the players whose current average age of 33 years are replaced by 3 youngsters. The average age of the new comers is :
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
According to the question,
Increased age of 11 players
= 11 × 3
= 33 years
Current age of 3 players who are replaced
= 3 × 33
= 99 years
∴ Age of 3 newcomers
= 99 - 33
= 66 years
∴ Average age = $$\frac{66}{3}$$ = 22 years
Increased age of 11 players
= 11 × 3
= 33 years
Current age of 3 players who are replaced
= 3 × 33
= 99 years
∴ Age of 3 newcomers
= 99 - 33
= 66 years
∴ Average age = $$\frac{66}{3}$$ = 22 years
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login