?
The average age of a family of 5 members is 20 years. If the age of the youngest member be 10 years then what was the average age of the family at the time of the birth of the youngest member?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
At present the total age of the family = 5 × 20 =100
The total age of the family at the time of the birth of the youngest member,
= 100 - 10 - (10 × 4)
= 50 Therefore, average age of the family at the time of birth of the youngest member, $$ = \frac{{50}}{4} = 12.5$$
= 50 Therefore, average age of the family at the time of birth of the youngest member, $$ = \frac{{50}}{4} = 12.5$$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login