?
The average expenditure of a man for the first five months Rs. 1200 and for the next seven months is Rs. 1300. If he saves Rs. 2900 in that years, his monthly average income is -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Total expenditure
= 1200 × 5 + 1300 × 7
= Rs. 15100
Total savings = Rs. 2900
Total income = Rs. 18000
Average income = $$\frac{18000}{12}$$ = 1500
= 1200 × 5 + 1300 × 7
= Rs. 15100
Total savings = Rs. 2900
Total income = Rs. 18000
Average income = $$\frac{18000}{12}$$ = 1500
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login