ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Average
Average
?

The average of 11 players of a cricket team is decreased by 2 months when two of them aged 17 years and 20 years are replaced by two new players. The average age of the new players is-

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
Total age decreased
= (11 × 2) months
= 22 months
= 1 year 10 months
∴ Average age of two new players
$$\left( {\frac{{{\text{35 years 2 months}}}}{2}} \right)$$
= 17 years 7 months
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.