ExamVeda
Login
Home
Bankers Discount
?

The banker's gain on a sum due 3 years hence at 12% per annum is Rs. 360. The banker's discount is:

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
BG = Rs. 360
T = 3 years
R = 12%
$$\eqalign{ & TD = \frac{{BG \times 100}}{{TR}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = \frac{{360 \times 100}}{{3 \times 12}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{. }}1000 \cr} $$
BG = BD - TD
⇒ BD = BG + TD = 360 + 1000 = Rs. 1360
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.