ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Average
Average
?

The captain of a cricket team of 11 members is 26 years old and the wicket keeper is 3 years older. If the ages of these two are excluded, the average age of the remaining players is one year less than the average age of the whole team. What is the average age of the team?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let the average age of the whole team by x years
∴ 11x - (26 + 29) = 9(x - 1)
⇒ 11x - 9x = 46
⇒ 2x = 46
⇒ x = 23
So, average age of the team is 23 years
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Ashraful Islam
Ashraful Islam 7 years ago

Total age of Captain and wicket keeper = 26+(26+3) = 55
Less age = 9*1 = 9
Average = (55-9)/2 = 23