?
What will be the simple interest on Rs. 700 at 9% per annum for the period from February 5, 1994 to April 18, 1994?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$\eqalign{
& {\text{Here,}}\,{\text{time}}\,{\text{interval}}\,{\text{is}}\,{\text{given}}\,{\text{as}}\, \cr
& {\text{February}}\,5,\,1994\,{\text{to}}\,{\text{April}}\,18,\,1994 \cr
& = 73\,{\text{days}} = \frac{{73}}{{365}} = 0.2\,{\text{years}}. \cr
& {\text{Now}}\,{\text{interest}} = \frac{{PTR}}{{100}} \cr
& = \frac{{ {700 \times 9 \times 0.2} }}{{100}} \cr
& = Rs.\,12.60 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginMarch=31
April=18
24+31+18=73days
its 72 days
24+30+18=72