?
With reference to the previous question, what is the cost incurred in the new Coding stage ? (Under new technique 4 people work in the sixth month and 5 in the eighth).
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
In new technique 5 people working in 5th month, 4 in 6th, 5 in 7th and 5 in 8th.
Total people working in this period = 19
Each get paid Rs. 10000,
Then total cost = Rs. 1,90,000
Then total cost = Rs. 1,90,000
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Loginthe options are confusing between 140000 and 190000..
If we refer to previous question coding is done in 6-8month..so ans will be 4+5+5=14
14×10000=140000
But if we go with this question not referencing previous question then coding is done in 5-8months(given)
So 5+4+5+5=19
19×10000=190000
Ans should be 140000 because question is referring to previous question..