?
40 men took a dip in a pool 30 m long and 25 m broad. If the average water displaced by a man is 5 m3, then what will be the rise (in cm) in level of the pool?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Water displaced by 40 men = 40 × 5 = 200 m3
Rise in level of pool
$$\eqalign{ & = \frac{{200}}{{30 \times 25}} \cr & = \frac{8}{{30}} \times 100 \cr & = 26.66{\text{ cm}} \cr} $$
Rise in level of pool
$$\eqalign{ & = \frac{{200}}{{30 \times 25}} \cr & = \frac{8}{{30}} \times 100 \cr & = 26.66{\text{ cm}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login