?
50 men took a dip in a water tank 40 m long and 20 m broad on a religious day. If the average displacement of water by a man is 4 m3, then the rise in the water level in the tank will be:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Total}}\,{\text{Volume}}\,{\text{of}}\,{\text{water}}\,{\text{displaced}} \cr
& = \left( {4 \times 50} \right){m^3} = 200\,{m^3} \cr
& \therefore {\text{Rise}}\,{\text{in}}\,{\text{water}}\,{\text{level}} \cr
& = \left( {\frac{{200}}{{40 \times 20}}} \right)m \cr
& = 0.25\,m \cr
& = 25\,cm \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login