?
A and B started a business in partnership investing Rs. 20,000 and Rs. 15,000 respectively. After six months, C joined them with Rs. 20,000. What will be B's share in total profit of Rs. 25,000 earned at the end of 2 years from the starting of the business?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
A : B : C
= (20,000 × 24) : (15,000 × 24) : (20,000 × 18)
= 4 : 3 : 3. $$\eqalign{ & {\text{So B's Share}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}25000 \times \frac{3}{{10}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 7500}} \cr} $$
= (20,000 × 24) : (15,000 × 24) : (20,000 × 18)
= 4 : 3 : 3. $$\eqalign{ & {\text{So B's Share}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. }}25000 \times \frac{3}{{10}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 7500}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login= 480000:360000:360000
=4:3:3
[ 480000/360000=48/36=24/18
=12/9 =4/3]
*24 *24 *18
A : B : C = (4 * 24) : (3 * 24) : (4 * 18)
A : B : C = 96 : 72 : 72.
Now,
A : B : C = 4 : 3 : 3