?
A, B and C enter into a partnership, investing Rs. 6000. A invests Rs. 1000 and B and C in invests in the ratio of 2 : 3. Find the profit of C, when the annual profit is Rs. 2400 ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{investment of A}} = 1000 \cr
& {\text{So, investment of B}} + {\text{C}} \cr
& = {\text{6000}} - 1000 \cr
& = 5000 \cr
& {\text{B}}:{\text{C}} = 5000 \cr
& 2:3 = 2000:3000 \cr} $$
So,
$$\eqalign{ & \therefore {\text{Profit of C}} = \frac{3}{6} \times 2400 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 1200 \cr} $$
So,
| A | : | B | : | C |
| 1000 | : | 2000 | : | 3000 |
| 1 | : | 2 | : | 3 = 6 |
$$\eqalign{ & \therefore {\text{Profit of C}} = \frac{3}{6} \times 2400 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 1200 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login