?
A, B and C enter into a partnership. They invest Rs. 40000, Rs. 80000 and Rs. 120000 respectively. At the end of the first year, B withdraws Rs. 40000, while at the end of the second year, C withdraws Rs. 80000. In what ratio will the profit be shared at the end of 3 years ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
A : B : C
(40000 × 36) :(80000 × 12 + 40000 × 24) : (120000 × 24 + 40000 × 12)
= 144 : 192 : 336
= 3 : 4 : 7
(40000 × 36) :(80000 × 12 + 40000 × 24) : (120000 × 24 + 40000 × 12)
= 144 : 192 : 336
= 3 : 4 : 7
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login