ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Arithmetic Ability Partnership
Partnership
?

A, B and C jointly thought of engaging themselves in a business venture. It was agreed that A would invest Rs. 6500 for 6 months, B, Rs. 8400 for 5 months and C, Rs. 10,000 for 3 months. A wants to be the working member for which, he was to receive 5% of the profits. The profit earned was Rs. 7400. Calculate the share of B in the profit.

Answer & Solution
Correct Answer: Option B
For managing, A received = 5% of Rs. 7400 = Rs. 370.
Balance = Rs. (7400 - 370) = Rs. 7030.
Ratio of their investments = (6500 x 6) : (8400 x 5) : (10000 x 3)
= 39000 : 42000 : 30000
= 13 : 14 : 10
$$\eqalign{ & \therefore {\text{ B's Share}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 7030}} \times \frac{{14}}{{37}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 2660}} \cr} $$
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

4 Comments
Nasrin Sultana
Nasrin Sultana 6 years ago
thank you.its very helpfull for me
Sucharitha Reddy
Sucharitha Reddy 6 years ago
How we get 37 in the denominator can u plz explain sir
MD BADAL
MD BADAL 6 years ago
If A share 7030 tk by investing tk 6500 for 6 months.
Then how B share 2660 tk by 8400 for 5 months.

I think solution will be
For X,
I= Pnr
I=7030, P=6500, n=6
r=18 %
And for y
Share will be
I= Pnr
P=8400, n=5, r=18%
I=7560.
King Khan
King Khan 7 years ago
I would like know about 37 please can you clear my dought