?
A, B and C start a business. A invests $$33\frac{1}{3}\% $$ of the total capital, B invests 25% of the remaining and C invests the rest. If the total profit at the end of a year is Rs. 1,62,000 then A's share in profit is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$33\frac{1}{3}\% \to \frac{1}{3}$$

A : B : C = 100 : 50 : 150 = 2 : 1 : 3
6 units → 162000
1 unit → 27000
2 units → 54000

A : B : C = 100 : 50 : 150 = 2 : 1 : 3
6 units → 162000
1 unit → 27000
2 units → 54000
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login