?
A, B and C start a business. A invests $$33\frac{1}{3}\% $$ of the total capital. B invests 25% of the remaining and C, the rest. If the total profit at the end of the year is Rs. 2,19,000, then A's share (in Rs.) is:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
$$\eqalign{
& 33\frac{1}{3}\% = \frac{1}{3} \cr
& 25\% = \frac{1}{4} \cr
& {\text{LCM of 3, 4}} = 12\,\left( {{\text{total}}} \right) \cr
& {\text{Share of A}} = 12 \times \frac{1}{3} = 4 \cr
& {\text{Share of B}} = 12 \times \frac{1}{4} = 3 \cr
& {\text{Share of C}} = 12 - \left( {4 + 3} \right) = 5 \cr
& {\text{A}}\,:\,{\text{B}}\,:\,{\text{C}} \cr
& 4\,\,:\,\,3\,\,:\,\,5 \cr
& 4 + 3 + 5 \to 2,19,000 \cr
& 12 \to 2,19,000 \cr
& 1 \to \frac{{2,19,000}}{{12}} \cr
& 4 \to 18,250 \times 4 = {\text{Rs}}{\text{. }}73,000 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login