?
A, B and C subscribe Rs. 50000 for a business. A subscribes Rs. 4000 more than B and B Rs. 5000 more than C. Out of a total profit of Rs. 35000, A receives ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
$$\eqalign{
& {\text{Let C}} = x \cr
& {\text{Then, B}} = x + 5000{\text{ and}} \cr
& {\text{A}} = x + 5000 + 4000 = x + 9000 \cr
& {\text{So, }} \cr
& \Rightarrow x + x + 5000 + x + 9000 = 50000 \cr
& \Rightarrow 3x = 36000 \cr
& \Rightarrow x = 12000 \cr
& \therefore {\text{A}}:{\text{B}}:{\text{C}} \cr
& = 21000:17000:12000 \cr
& = 21:17:12 \cr
& \therefore {\text{A's share}} \cr
& = {\text{Rs}}{\text{.}}\left( {35000 \times \frac{{21}}{{50}}} \right) \cr
& = {\text{Rs.}}{\text{14700}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login