?
A, B and C together invest Rs. 53,000 in a business. A invests Rs. 5,000 more than B and B invests Rs. 6,000 more than C. Out of a total profit of Rs. 31,800, find the share of A.
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
\[\begin{array}{*{20}{c}}
{\text{A}}&{\text{B}}&{\text{C}} \\
{x + 11,000}&{x + 6,000}&x
\end{array}\]
3x + 17,000 = 53,000
3x = 36,000
x = 12,000
A : B : C = 23,000 : 18,000 : 12,000 = 23 : 18 : 12
53 unit → 31,800
1 unit → 600
23 unit → 23 × 600 = Rs. 13,800
3x + 17,000 = 53,000
3x = 36,000
x = 12,000
A : B : C = 23,000 : 18,000 : 12,000 = 23 : 18 : 12
53 unit → 31,800
1 unit → 600
23 unit → 23 × 600 = Rs. 13,800
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login